31 Mayıs 2015 Pazar

bir dizi yazı | 158

merhaba şemsi paşa pasajında kırk küp kırkınında kulpu kırık küp arayanlar..
***
ben yaptım diye söylüyorum #YarasaFanzin şeysi epey güzel oldu.. çok değil ama oldukça.. aşırı değil ama ziyadesiyle.. İlk sayının ayıbı olmaz der eski dergiciler.. aslında ilk elin günahı olmaz der kaybedenler..
Neyse o değilde aslında tam olarak kafamdaki şeyi yapamadım, belkisi ileride yaparız.. Sonuçta ilk defa yapılan şeylerde ne olacağı pek bilinmiyor.. öyle yani.. katkıda bulunanlara buradan selam göndermek istiyorum.. almanyada tanıdığım yok onun için almanyaya selam göndermek istemiyorum..
fanzin, haftaya bağzı yerlerde..
***
insan bazen "ulan şimdiki aklımla çocuk olsam" der ya.. o iş çok sıkıcı olabilir..
***
hastane bahçesinde afedersin iki saattir bekliyoruz.. hem de bebek sıçsın diye bekliyoruz.. kimbilir ne zaman yapacak.. lafdanda anlamıyor ki hadi bi pırtlat diyorum gülümsüyor.. kaka yap kaka yap kaaaaka kaaaka hadi kaka yap diye şarkı söylüyorum, hiç oralı değil..
4 saat sonra gelen edit: yapmadı :(
***
330 bin liralalık bir mercrdes arabası sizce lüks müdür diyor sıfatına kustuğumun herifi.. ulan elbette lüks yavşak herif.. araba nedir ağbi.. çoğu zaman "ayağımı yerden kessin" dir.. o da 50-60 bin liradan sonrası lükse girer.. yahu reklamlarda filan görüyorum bişeyler anlatıyorlar.. acaba diyorum bu insanlar hangi ülkeden bahsediyor.. reklamda biraz abartı olur tamam.. ürünü ambalajı sattırır.. fakat arkadaş çilek reçeli kavanozunda karnabahar satmaya çalışıyor bunlar.. çüş değil mi ağbi.. oha değil mi¿
***
zaman makinesi bulunduysa ve henüz denenmediyse denemek için gönüllü olurum..
***
bu yazı burada biter ve ben çekip giderim, beynimde bir at ve cebimde leblebiler.. bu yazı burada biter iyi günler dilerim ve ben çekip giderim bir nehir akıp gider..
***
bilgisayarsız olmuyor ağbi.. telefondan müzik ekleyemedim.. yukarıdaki satırları melodik okuyarak bu eksikliği gidermeye çalış.. teşekkürler.. siyu

11 Mayıs 2015 Pazartesi

bir dizi yazı | 157

merhaba davulcular ve zurnacılar..
***
Parası için yapmadım sayın kara dutlar.. Trafikte ne yaptığını bilmeyen, saygısız, kural bilmeyen binlerce insan araba kullanıyor.. Babam, her araba kullandığında yüz kişiye, ben ise daha sakin bir insan olarak 20 kişiye küfrediyorum mesela.. bazen, zamanımız varsa bu saygısız kural bilmeyenlerden bazılarını kovalayıp rahatsız ediyoruz hatasını anlasın diye taciz ediyoruz.. Dursa ve sen ne yapıyorsun dese kavga  da ederiz, ama kimse cesaret edemedi durmaya.. İzin vermeyin efendim böyle kural tanımayanlara.. "Aman gitsin benden uzak dursun" demeyin, götlerini kaldırmayın, gerekirse götlerine tekmeyi basın..
bunu bana açıklayın ağbi..
Şu lanet kurallara biraz dikkat edin ve daha da önemlisi sadece sen araç kullanmıyorsun, şahsi tarlan değil o yol onun için saygılı ol diğerlerine.. Işıklarda da sarı yanar yanmaz kornaya basma piç..
***
Yeni sevgili olduğun biriyle buluştuğunda en çok "osuramamak" yorar insanı.. Yoksa çok rahat bir insansındır ama o içinde biriken gaz seni öyle rahatsız eder ki elini ayağını nereye koyacağını bilememek sadece o gaz yüzündendir.. İtiraf etmeyin tabi bunu, güzel bir konu değil sonuçta.. Ben sadece bilgi amaçlı şeyettim..
***
paranoyaklığa giriyor mu? ben laptopların kamerasından çok korkuyorum.. Sanki biri beni sürekli izliyormuş gibi hissediyorum.. Hayır burnumu karıştırmak için yana çekiliyorum mesela.. Hayat çok zor..
***
Ağbi siyasete girmeyeyim diyorum olmuyor.. Tarih pek bilmem ama hiçbir hükumetin iyi çalışmadığını biliyorum.. Bu son çirkin adamlar yönetimindeki "yeni Türkiye"de de yok efendim yol yaptık, havaalanları açtık, hastane yaptık filan gibi reklam yapmasını ben anlayamıyorum.. Arkadaş bunları zaten yapmanız gerekiyor.. Götün yiyorsa bir de şunları şunları yasakladık, suçsuz insanları hapse attık, vergileri dev gibi yaptık, ülke insanını fakirleştirdik, köleleştirdik, tarımı bitirdik, her alanda dışarıya bağımlılığı arttırdık, adaletin, hukuğun içine ettik desene.. Yer mi la..
Yok işte on yıl önce bilmem ne kadar olan blabla şimdi şu kadar diye konuşması kadar komik başka ne var yahu.. Böyle kıyaslama yapılır mı.. Kıyaslama yapacaksan bu günün tarihiyle yapacaksın, başka ülkelerle kendini bu günün tarihi üstünden kıyaslayacaksın.. Maaşları kıyasla, çalışma şartlarını kıyasla, sağlık, ulaşım her alanda bi kıyasla bakalım kendini Brezilya ile, Hollanda ile, Almanya ile ne bileyim Yunanistan ile.. Gelişme mi var gerileme mi bi kıyasla da bakalım.. Sen eline geçen parayı lüks yaşamak için harcıyorsun, Dünya'nın başka bir yerindeki insanlar bilim için, ilaç için, teknoloji için harcıyor.. Kıyaslama böyle yapılır orço, on yıl öncesiyle bugün kıyaslanamaz..
***
Bak şu habere mesela.. Tarım filan öldü hep..
***
yazı uzun olmasın, kaçıyorum ben.. Yarasalar öpsün seni..
***
Doğa için çal - 6 | Çökertme / Gımıldan

Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır!

Önemli olan ne kadar hızlı vardığınız değil, nasıl vardığınız...
Trafikte aşırı hız yapmayın! Çünkü Trafik Hayattır!Aşırı hız son yıllarda kazaya sebep olan unsurların başında yer alıyor. Özellikle gençlerin yaptığı trafik kazalarının çoğu aşırı hız nedeniyle meydana geliyor. Doğuş Otomotiv’in kurumsal sorumluluk markası Trafik Hayattır, ‘aşırı hız’ı konusunu ana mesajları arasına alarak projelerini kurguluyor.
Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre trafik kazalarındaki ölümlerin yaş grubu analizinde diğer ölüm nedenleri arasında 15-29 yaş grubu birinci sırada yer alıyor.   Bu durum gençlere yönelik trafik güvenliği kampanyalarının acil olarak arttırılması gerektiğini gösteriyor. Trafik Hayattır platformu bu noktada çok önemli inisiyatifler alarak önemli projeler geliştirdi; 4 senedir devam eden Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi projesinin üniversitelerde seçmeli ders okutulmasının yanı sıra, 2014 yılında radyolarda yer alan ‘aşırı hız’ radyo spotu da dikkat çeken bir diğer proje oldu. İki projede birçok önemli ödül aldı. Bu ödüllerden en çok gurur veren ise 2014 Birleşmiş Milletler Genel Kurultay’ın da iki projenin Avrupa’da trafik güvenliğiyle ilgili örnek uygulama seçilmesi oldu.


Trafik Hayattır, ‘aşırı hız’ ile  ilgili projelerine yenisini ekledi ve her birinde farklı trafik güvenliği mesajlarının verildiği bir animasyon serisi üretti. Aşırı hız konulu animasyonda her gün trafikte rastladığımız hatalar vurgulanıyor.  Çocuğunu almaya giden bir babanın trafikte kalmasını ve sonrasında hız yaparak girdiği emniyet şeridinde kaza yapmasını anlatan animasyondan hepimizin çıkaracağı dersler var.
Bir boomads advertorial içeriğidir.

5 Mayıs 2015 Salı

bir dizi yazı | 156

cacık gibi.. hemde sarımsaksız cacık gibi.. üstelik hıyarlar çok iri.. iri iri bunlar iri iri..
***
komşu bahçeyi tırmıklıyor.. bahçeler bakım ister sevgili arkadaşım.. bahçe dediğin yeşil olacak, kırmızı olacak.. laleler aslan ağızları, menekşeler, sümbüller.. domatesler, biberler.. çilek de olacak.. ama çileklerin üstüne kediler işemek istiyor, işte o olmayacak.. kediler giremez diye levha asacaksın ve kediler giremeyecek.. en azından çileklere işemeyecek..
***
enişte sıfatı çok garip.. yirmibeş yaşında enişte mi olur la.. bir de dövmek istediğim akrabalarım var.. herkesin vardır sanıyorum..
***
tanıyor olabileceğiniz kişiler listesi konusunda şunları söylemek isterim.. Üzgünüm.. Malesef.. Vay be.. Keşke..
Çünküm hiç tanımadığım çok güzel hatunları gösteriyor bana, bak diyor Atakan sen bunları tanıyor musun diyor.. Geçen akşam arka masada oturan kıvırcık kadın değil mi şu diyor.. yarım saat kızı kestin artık tanıyor olabilirsin diyor.. Peki ya şu hafif kızıl saçlı olan, onunla da otobüste karşılaşmıştın hani, evet evet gerçekten o.. hadi bak hepsini sana buldum yürü bakalım koçum diyor resmen böyle diyor..
***

3 Mayıs 2015 Pazar

beş film birden

Epey olmuş kısa film koymayalı buralara.. Bu da demek oluyor ki epeydir kısa film izlememişim.. Hep bu diziler yüzünden :)
şimdi beş film birden..
hepsi de acayip.. haydi bakalım.. beşinin toplamı 45 dakika.. dikkatli izleyin yazılı yoklama yapacağım :)

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini