26 Ocak 2014 Pazar

bir dizi yazı - 119

Galiba..
***
Sadece istemenin yettiği bir yer biliyor musun?
***
Kendi yolumuzu ne zaman kendimiz çizebileceğiz öğretmenim..
***
sabırsızlık değil ki bu..
buruşmuş artık parmaklarım..
çatlamış ayak tabanlarım..
ve tozlanmış sakalım, saçım..
sabırsızlık değil ki bu..
çürümeye başlamış hücrelerim,
erimeye başlamış lenf bezlerim,
ve bitmek üzere göz yaşlarım..
sabırsızlık değil ki bu..
eskiyor bedenim..
ve sen hâlâ acele etme diyorsun..
demek ki ben bile acele ediyorsam,
zamanı geçmek üzere, tüm krizantemlerin..
***

18 Ocak 2014 Cumartesi

bir dizi yazı - 118

Şuradan arakladım..
Merhaba, kılı kırk yaranlar ..
***
Birkaç arkadaşıma meşaz attım la bebe dedim, ot getir de içelim dedim.. Ağbi bunlar nasıl tırstılar.. telefonda yazılır mı lan, benim ne alakam var göt gibi geri dönüşler aldım.. Ne var la bunda bu kadar korkacak al buraya da yazıyorum ot ot OT ot.. Ot var ot var, öksürüğe iyi gelen kaynatmalık ottan bahsediyorum belki :)
***
Pardon, bizde hiç kalmamış biraz üç buçuk verir misiniz lütfen :)
***
bana yetki verirseniz ülkedeki tüm ehliyetleri iptal ederim.. Oyuncak mı lan bu herkes araba kullanıyor..
***
Eskişehir'de bi vosvos beğenmiştim, başkası almış.. O kadar güzeldi ki, iki günde satıldı la..  Bi gideyimde para bulayım dedim.. Beyazdı.. sonra isim düşündüm, Serap olsun dedim.. Serap'lar beyaz tenli olur genelde..  sonrasında acı haberi aldım.. ertesi gün bi baktım satılmış.. Bi Serap hatırlıyorum mesela, kıvırcık saçlı.. Kaçırdık taş gibi arabayı.. Bir de "ben vosvos alıcam" dediğimde, yüzünü buruşturan "ne vosvos mu, muhahahaaa" diye kendi çapında eğlenen insanlardan tam anlamıyla nefret ediyorum..
***
Bazen "oğlum beni de aranıza alın lan.." diye yakarış cümleleri kuruyorum.. Salonun diğer ucunda pis pis gülen o gavatlar, neden benim evimdeler bilmiyorum.. Kendi evimde dışlanıyorum.. Bazıları salondaki koltukta yatmaktan şikayet eder.. Ben o koltuğu çok seviyorum.. Fakat bunu anneme bir türlü anlatamadım..
***

11 Ocak 2014 Cumartesi

var mı bir diyeceğin?

Bu sabah metroda..


***

"Normal" bir gündü, tıpkı hergün gibi..
Haftasonu olması nedeniyle fazla kalabalık değildi metro..
Vagonun diğer ucundan sesler yükselmeye başladı..
orta yaşlı, örtülü bir kadın bağırıyordu, aynen şöyle..
"Milliyetçiyim var mı bir diyeceğin..
Müslümanım var mı bir diyeceğin..
Türk'üm var mı bir diyeceğin..
Pis komünistler, hıh" dedi ve kafasını savurdu..
***
Şakşakçılığı çok sevdiğimiz için, birkaç kişi alkışlayacak gibi oldu..
Çok uzaktım duymadım, yanındakilerden biri, bir şey söyledi..
Bunun üstüne, O kadın devam etti..
"Sanane.. satarız, yeriz, sanane.. ülke bizim çalarız sanane"
Alkışlayacak eller durdu..
***
Sonra başka bir kadının "6 çocuk öldü" dediğini duydum..
ve başroldeki kadın "Oh iyi olmuş" dedi.. Otuz kişi kadar vardık vagonda..
Bir uğultu oldu, herkes kadına bir şeyler söylemeye başladı..
O kadın devam etti bağıra bağıra konuşmaya..
"benim ülkem çalarım, yerim, satarım.. sanane.."
Aynı şeyleri tekrarladı durdu..
***
Diğer insanlar, konuşmaya çalıştı, "var mı bir diyeceğin" demişti ya,
bir değil, birden çok şey vardı söylenecek..
Fakat kadın bağırıyor ve "çaldım, benim ülkem, müslümanım, sanane" kelimeleri etrafında dolanıyordu..
Bağırarak konuşmayı Recep'ten öğrenmiş olacak ki, karşısındakine konuşmak için fırsat vermiyordu..
***
Ülkeyi sahiplenmiş, kendi malı gibi görmüş, çalmış, kabul etmiş, ölen insanlara "oh" diyebilmiş bir kadın, Milliyetçi, Müslüman, entellektüel ve Türk olduğunu söyleyen bir kadın.. Saniyeler içinde kendisiyle defalarca çelişen bir kadın.. Hepimizin olan yere "benim" diyen bir kadın.. Recep'in söyleyemediklerini bir çırpıda söyleyen kadın..
***
O kadın, sonraki durakta inip koşarak uzaklaştı.. daha doğrusu kaçtı..
Oysa sormuştu.. "var mı bir diyeceğin?"
***
Evet, var.. Bir değil onlarca şey var söylenecek..
dinleyene..
anlayana..

4 Ocak 2014 Cumartesi

o sırada başka bir gezegende

Birinci bölüm

- NE -

Bir varmış bir yokmuş.. Uzak bir galakside, çirkin yaşlı, huysuz, bencil ve kindar adamların yönettiği bir gezegen varmış.. Koskoca gezegende her dediklerini yapan, isteklerini ikiletmeyen klon ordusuna sahip olmalarına rağmen yine de mutsuzlarmış.. Bu gezegenin adı "Apakenak"mış..

Devamlı, sahip olduklarından fazlasını isteyen çirkin, kaba, yaşlı, huysuz ve bilumum sıfatları hak eden bu ihtiyarlar, gezegendeki halkın büyük çoğunluğunun beynini yıkamayı başarmış.. Bunu hem şehir su hattına kattıkları kimyasallarla, hem de televizyon ve radyodan yaptıkları, bilinçaltını etkileyen yayınlarla yapmışlar.. Bu yaşlı bencil ve açgözlü ihtiyarların, son derece şizofrenik davranışlar sergileyen bir liderleri varmış.. Apakenak'ta "ulu, yüce, en üstteki" gibi anlamlara gelen "beyefendi" kelimesiyle hitap ederlermiş bu lidere.. Her şey Beyefendinin emirleriyle gerçekleşiyormuş.. İlk sözü de, son sözü de "O" söylermiş.. Şüphesiz ki "O" dediğini yapmayanın kellesini eline verirmiş..

resim --> Ninjin-nezumi 

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini