29 Mart 2013 Cuma

bir dizi yazı - 100

--Rezerve-- Buraya Melih boşganın havai fişekleri gelecek..
***
Kutlamamızı da yaptık, o zaman merhaba ahali..
***
Diz bölgesi bombe yapmış eşofmanın kıç bölgesi yırtılmak üzeredir.. Eğilirken dikkat edin, hatta poponuzdan hava çıkarırken bile dikkat edin, basınçlı bir hava salınımı yıpranmış kumaşta delik oluşturabilir..
***
Biri bana desin hadi, bir "Sıla" insanının konser bileti fiyatı, en ucuzu nasıl 72 lira olabilir.. Sıla tamam güzel hatun ama görmek için 72 lira verilir mi lan.. Aynı mekanda Hayko Cepkin'in en ucuz bileti 35 lira.. Hayır otuzbeş bile birçok insana fazla gelebilir, otuzbeş + iki bira elli eder + yemek + yol + midye + nohut pilav oldu mu sana 80 papel.. bir çok insana fazla gelebilir bu rakam.. Peki Sıla'yı dinlemek için hangi aklı başında insan 72 papeli gözden çıkarabilir, ben tanışmak isterim bu kadar para sıkıntısı olmayan bir insanla ben öpüşmek isterim.. ben bi kaave içmek isterim en azından, neden Sıla diye sormak isterim.. sonuçta bir Sıla iki Hayko ediyor.. Bir tane Sıla konseri mi yoğsa bir Hayko + bir Duman konseri mi diye sormak istirem.. Amacım kıyas yapmak değil, saçmalıkları su yüzüne çıkarmak.. Hee bu arada Hayko'dan önce Kırmızı sahneye çıkacakmış.. Dolayısıyla 35 papele iki konser, 72 papele Sıla.. Yemin ediyom ben böyle kebabı köyde bile yemedim..
***
geçmişten bir tüvit..

25 Mart 2013 Pazartesi

bir dizi yazı - 99

Merhaba şemsiyesi bozulan insan ve merhaba ıslak zemine oturmuş talihsiz dostum..
***
nasıl ki her arabanın motoru var, her sütlacın da tarçını olmalı..
***
"Telefonu açınca sarf edilen ilk kelime anketi" filan yapılıyor galiba.. Son on gün içinde dört kere arandım.. Birinde "halo" dedim kapandı.. birinde "efenim" dedim kapandı.. bir başkasında müzik çalıyordu daha bişey demeden kapandı.. biraz önce yine arandım ve yine "halo" dedim yine kapandı.. eğer biri anket yapmıyorsa evde olup olmadığımızı mı kontrol ediyor, bilemedim ki.. hırsızlığa mı geleceksiniz la, yermi ooğlum, beyizbol sopam yok ama muştam var ve direk yüze çalışırım, sinek ilacı var gözünüze sıkarım.. Çok lazım olursa amcamın emaneti var topuklarınıza sıkarım, bahçeye geçen sene lav silahı gömmüştüm onu çıkarır  patlatırım oğlum sizi.. siz benim kim olduğumu biliyomusunuz lan..
***
100. sayıda bir sürpriz yapayım mı? saksılı fotoğraflarımı yayınlayayım mesela.. yok ya o yapıldı daha önce, yeni bişeyler olsun.. hmmm.. biraz düşüneyim..
***
insan hakikaten hayret ediyor.. "sevişirken kalçaları avuçlamak" diye arama yapan insan var.. amacı tam olarak ne.. Ne bulmak istiyor bu insan.. Avuçla gitsin işte, bunu internette aramanın mantığı nedir birader..
***
"galip derviş" isminde bi dizi başlamıştı.. çoğumuzun bildiği gibi "monk" isimli dizinin uyarlamasını yapmışlar.. Engin Günaydın kesinlikle doğru insan.. Başkası oynasa çok daha fazla ön yargım olurdu.. Bakalım nasıl yapmışlar, kaliteli mi olmuş, yoksa "kayp" gibi bişey mi olmuş.. Şu kızın adının "Algı" olduğunu da yeni öğreniyorum, güzel isim.. Neden yeni senaryolar yazmak yerine uyarlama yapılıyor onuda gonuşmak gerek elbette..
***

19 Mart 2013 Salı

bir dizi yazı - 98

Merhaba, kırmızı başlıklı kızın geçtiği yollardan geçen yoldaş..
***
"belki şurada minik, sevimli bir burun vardır" isimli ve Angara BB logosunu konu alan köşe yazısı kıvamındaki yazımı okudun mu.. Çok kısa hemen okursun bence..
***
Geçenlerde babam anlattı.. Çok büyük bir devlet kurumunda bi tanıdığı, artık ortamın pisliğinden bıkmış ve üst makamlara dilekçe yazmış.. Bildiği tüm rüşvet alanların ismini vermiş, araştırılmasını filan istemiş işte.. Fakat kendini gizleyerek yapmayı tercih etmiş.. gitmiş bitane internet kafeye oradan elektronik posta göndermiş.. ki oldukça mantıklı bir davranış.. Neyse posta üst makamlara ulaşınca hemen araştırıp kısa zamanda bulmuşlar kimin gönderdiğini, gitmişler internet kafenin güvenlik kameralarından tespit etmişler filan.. Sonra adamı işten atmışlar.. Ankara'nın önemli bir devlet kurumunda oluyor bu olay dikkat et.. Yani rüşvet alan, görevini kötüye kullanan şerefsizler işten çıkarılmıyor da, işini layığı ile yapan, dürüst adamlar işten atılıyor.. Düzene gel.. Türkiye rüşvet alanların değil, almayanların suçlu olduğu bir ülkedir..
***
"Black mirror" çok deli dizi.. dizi demek aslında yanlış olur.. Her bölümü ayrı bir film.. Şu anda toplam altı bölüm.. Mutlaka seyredilmeli..
***

16 Mart 2013 Cumartesi

bir dizi yazı - 97

Farklılık da zamanla sıradanlaşmaya başlıyor ya hafız, işte o başlangıcı fark ettiğin an yeniden farklılaşmak gerekiyor.. Çok değil birkaç derecelik bir sapma yeterli oluyor..
***
"bir göt lobunun nesi var, ikisinin sesi var" tee ne zaman tivitıra yazmıştım arada kaynadı gitti.. Zaten oraya yazılan herşey çok hızlı tükeniyor.. oysa ben çok önemli tespitlerde bulunuyorum, bunların tarihe geçmesi gerek..
bir de, göt ne kadar terli olursa çıkan ses o kadar şiddetli olur diyebilir miyiz.. Kuru götten çıkan hava daha ziyade tıslama şeklinde vuku bulur, diyebilir miyiz sevgili insan.. Merak ediyorum, diyebilir miyiz?
***
Elazığ'da "49" yaşında bi adamın üç "karısı" varmış.. ki elbette karısı değil, birlikte yaşadığı kadın'lar' demeliyiz.. neyse, üçüncüsü "17" yaşındaymış.. "49" yaşındaki "adamın" diğer birlikte yaşadığı kadından olan yine "17" yaşındaki oğlu, "17" yaşındaki birlikte yaşadığı üçüncü kadını öldürmüş.. ve demiş ki "babam ona resmi nikah kıyacaktı, onun için yaptım" demiş.. ulan 49 yaşındaki lanet olası göt, beyin kıvrımlarında kakalaklar dolaşsın, iç organlarına örümcekler yumurtalarını bıraksın emi.. kamyonlar mı çarpsın da öl yoksa ıssızda çakallara mı yem ol bilmiyorum artık.. adamın evli olduğunu bilerek kuma giden kadın da ayrı bi saçmalık tabi..
***
takip ettiğim bloglardan en değişik isimlere sahip olanları merak et.. ettin mi merak, etmedin değil mi, ossun napalım.. --notcuk: içeriğine göre değil, sadece adına göre seçtim bu da biline..
-amaçsız çocuk tribi-
-bazen tuzsuz yemek gibiyim-
-ben bir başkasıdır-
-bütün turşular aynıdır-
-dedim mürekkep daha romantik dedi annem dökersin-
-gözlüksüz inek canlı yayında-
-insan okusun diye yazıyoruz bunları-
-zodyaktaki at sineği-
-şimdi sucuk konuşacak-
vatana millete hayırlı olsun.. öyle çok merak edilecek bişey de değil belkide.. başım göğe ermedi amma boyumun birkaç milimetre uzadığını hissediyorum şu anda.. yedi sekiz dakikamı sırf buna harcadım jünki..
***

14 Mart 2013 Perşembe

asansördeki adam

merhaba, ben Fazıl..
dün sabah asansörde karşılaşmıştık..
aslında ondan önceki gün ve ondan önceki ve bir önceki gün de..
gerçek şu ki biz her sabah bu asansörde karşılaşıyoruz, bilmiyorum hiç fark ettin mi..
ve her sabah altıncı katta iniyorsun ben devam ediyorum sekize..
bir gün ayağıma basmıştın, mavi renkli topuklu ayakkaplarınla..
bir keresinde de saçını düzeltmek için çantanı tutmamı istemiştin..
tabi bunları hatırlamıyor olabilirsin..
seni her gördüğümde, yani her sabah, elbette pazar günleri hariç.. seni her gördüğümde, parfümünün kokusunu içime her çektiğimde, salıncakta daha hızlı sallanırken olduğu gibi oluyor karnım.. içim ürperiyor..
sen altıncı katta benden ayrılırken, dondurması yere düşmüş çocuk gibi oluyorum..
henüz adını bile bilmiyorum..
bildiğim tek şey, korktuğum.. senden değil elbette, bir daha bu asansöre binmeme ihtimalinden korkuyorum..
teklifimi reddettiğinde olacaklardan korkuyorum..
şimdi hiç değilse yakından görüyorum, kokunu içime çekiyorum..
belki de hayır demeyeceksin ama bunu hiçbir zaman bilemeyeceğim..
çünkü bütün bunları yine içimden söylüyorum..
birbiriyle konuşamayan insanlar nedeniyle kaç tane ilişki başlamamıştır sence..
ve yanlış insanlarla gereksiz yere konuştukları için aslında konuşması gereken kişiyle konuşamayan insan sayısı ortalama kaçtır.. bir fikrin var mı?
ya da sütten ağzı yanan kaç kadın yoğurda üflüyordur şu anda..
veya kaç çocuk önünde oturan kızın saçıyla oynuyordur acaba..
gülegüle, yarın sabah görüşmek üzere..

12 Mart 2013 Salı

sıradaki..

-38.940.335..
-benim..
-hazır mısın?
-evet..
-14. yolculuğunuz olacak.. oldukça deneyimli sayılırsınız..
-evet.. artık alıştım diyebilirim.. Bu sefer hedeflerim çok daha kaliteli..
-Puanlarınızla ailenizi, cinsiyetinizi ve kişisel yeteneklerinizi belirlemişsiniz.. Amerika'da müzisyen bir ailenin kızı olacaksınız, yaylı ve tuşlu enstrüman çalabilme yeteneği ve genel müzik becerisi yüklenecek .. ayrıca 12 yaşından sonra, önceden öğrendiğiniz bazı bilgilerin yüklenmesini istemişsiniz..
- evet doğru..
-geçmiş yaşamlarınızdaki bilgileri tekrar kullanabilmek için en az 300.000 puan gerekiyor.. sizin geriye kalan puanınız 5624.. dolayısıyla başka özellikler belirlemeye puanınız yetmiyor, bilgisayar rastgele özellikler belirleyecek..  Önceden tanıştığınız kişileri ve olayları hatırlamayacaksınız.. Onaylıyor musunuz?
-Onaylıyorum..
-Doğuma 81 dakika var.. 46. kapıyı kullanın lütfen..

***

-5.103.943.463
-evet..
-6. seferiniz.. puanlarınız sadece ülke veya yetenek belirlemeye yetiyor.. kararınızı verdiniz mi?
-evet.. Hollanda'da doğmak istiyorum..
-Diğer tüm özellikler bilgisayar tarafından rastgele seçilecek.. onaylıyor musunuz?
-Onaylıyorum..
-Doğuma 96.193 dakika var.. 21. kapıyı kullanın lütfen..
-teşekkürler..

11 Mart 2013 Pazartesi

bir dizi yazı - 96

Merhaba, karışık kuruyemiş kasesinde en sona beyaz leblebi bırakan sıradan insanlar..
***
Himalaya dağlarında bir daş olaydım, gelene geçene limon sataydım.. Himalaya'nın yolları taştan, öpüşelim mi kız, gel yavaştan yavaştan.. Lambaya püf de, ot yeme et ye..
***
Biriyle röportaj yaparken fotoğraf da çekilir ya genelde.. İşte o sırada röportaj yapan insan, röportaj yaptığı insandan daha havalı görünmeye çalışmamalı.. ayıp çünkü.. tamam poz ver ama yanındaki ünlüden daha havalı görünme.. Sonuçta orada öne çıkması gereken insan o..
***
"biz şehit görmek istemiyoruz lafı yanlış" demiş başbaş.. bunlar nasıl kafalar tanrım.. ne yani şehit görmek mi istiyoruz.. ağzından çıkanların kulağının yanından bile geçmediği ne kadan da belli.. hepimiz saçmalayan insanlar görebiliriz ama tayyip kadar abuk bir insan görme ihtimalimiz çok az..
***
Özlem Tekin'in de yeni albümü çıkıyor.. Kargalar oldukça güzel olmuş ve bence biraz brutal vokal eklense çok süper olabilir.. Özlem'de o hava var bence, brutal yapabilir gibi.. yapsa güzel olabilir gibi..
***
işte gelmiş geçmiş en bilimsel açıklama "besmeleyle kesilen kurban etinde mikrop olmaz" bunu söyleyenler bir de kendilerine "uzman" diyorlar.. papucumun uzmanı.. Eskiden "mahallenin delisi" dediğimiz adamlar olurdu.. Kendini kral zanneden veya sürekli konuşan ne dediği anlaşılmayan, bazen bağıran küfürler eden adamlar.. kimbilir başından neler geçmiş, kendini koyvermiş ve hayal dünyasında yaşayan adamlar.. Günümüzde bu deliler kadar aklı olmayan insanlar var ve nasıl olmuşsa uzman olmuş milletvekili olmuş, fahri doktora almış, belediye başkanı olmuş falan filan..
***

9 Mart 2013 Cumartesi

bir dizi hikaye - [denge | bölüm-1]

Denge

bölüm 1

Taksiden inip apartmana doğru yürüdüm.. Dış kap genellikle açık olur, yine açıktı, merdivenlere yaklaşırken biraz başım döndü. Duvara yaslanarak çıkabildim üçüncü kata kadar..Anahtarı kapıdaki deliğe sokmakta biraz zorlansamda uzun sürmedi kapıyı açmak.. Tuvalete gidecek halim yoktu, salona kadar zor yürüdüm, ikili koltuk görüş alanıma girdiği anda hedefe kilitlendim ve kendimi koltuğa bırakıp öylece sızdım..

***

Karşımda oturan genç kadın "bacaklarıma bakmayı bırak artık, birazda yüzüme bak" diye sitem etti ve ekledi "söylesene hallettin mi şu taksiciyi"

Kadının bacaklarından gözlerimi alamadım, çiçekli kısa eteği bacak bacak üstüne atınca iyice sıyrılmıştı.. "evet" dedim "hallettim"..

"Aynı baban gibisin" dedi genç kadın.. Yüzüne ilk defa bakmıştım ama sanki tanıdığım biriydi.. "konuşman, yürüyüşün, bakışların tıpkı baban gi.." diyecek oldu, kestim sözünü "hayır" dedim "bana ondan bahsetme, asla babam gibi biri değilim.. olmadım olmayacağım da.." durup dururken, babam nereden çıkmıştı şimdi.. "lanet olsun, defol git buradan, babamdan bahsedeceksen eğer siktir git.." Birkaç saniye için başımı ellerim arasına alıp gözlerimi yumdum.. "git" dedim bir kere daha sessizce.. Gözlerimi açtığımda orada değildi..

***

5 Mart 2013 Salı

tozlu ve kirli

her yanım toz kaplı..
saçlarımın araları, kulaklarım, her yerim..
sakallarım mesela paslanmış..
dudaklarım tıkpı bir çöl,
kuru ve sararmış..
en son ne zaman rüya gördüm
ya da kaç yaşımda hayal kurdum,
en son ne zaman doyasıya güldüm..
paslı kafese tıkılmış sıçanlar gibi yaşamak,
yaşamak mı gerçekten..
duygusuz olsaydık, daha iyi olmaz mıydı..
mesela karıncalar gibi, arılar gibi
organize olsaydık..
duygusuz olsaydık ve sadece
etik davransaydık birbirimize,
söylesene güzel olmaz mıydı..
güç gösterisi yapmaktansa
uzayı keşfederdik o zaman..
hastalıklara çare bulurduk belki..
ya da ulaşım sorunlarını ortadan kaldırırdık..
bir de fazla konuşmasaydık..
çok güzel olurdu..
yok olmaktan daha kötü durumdayız..
çürük, paslı ve tozlu..
işe yaramaz ama yer kaplayan..
ben, sen, hepimiz aynıyız..
gittikçe çürüyoruz..

3 Mart 2013 Pazar

bir dizi yazı - 95

Merhaba konserve kutusunda yaşamını sürdüren ton balığı parçası..
***
"beni baştan çıkardı" ne kadar saçma bir cümlecik, değil mi.. ben bir tişört müyüm, kazak mıyım.. yoksa atlet miyim.. ben fermuarı bozulmuş hırka ya da içi elyaf dolu gocuk muyum.. Ben turuncu can yeleği miyim.. kravat mıyım, şapka mıyım.. ben düğmesiz yelek miyim.. yüksek boğazlı örgü kazak mıyım..
***
"sayın Selçuk beyefendi, uçak kategorisinin yanında bulunan kırmızı kategorisinin 1000 lirasıyla devam edelim ve böylece kırmızı kategorisini bitirelim lütfen. kırmızı kategorisi 1000 lira demek istiyorum eğer sizin içinde uygunsa lütfen. evet kırmızı 1000 lira" o yarışmaya beni alsalar aynen bu cümleyi kurazağm..
***
Koskoca Türkiye'nin koskoca başkentinin büyükşehir belediye başkanı olan bir insandan hizmeti bi yana bırak öncelikle saygılı olmasını ve güzel konuşmasını bekleriz ama daha çok bekleriz.. Yüzlerce insana davalar açıyor bana hakaret ettiler diye ama kendisi hakaret etmekten hiç çekinmiyor nedense.. girin bakın tivitır hesabına gerizekalılar, şerefsizler, aşağılıklar, iftiracılar filan falan.. Bunlar hakaret değil mi.. bide büyük harflerle bağıra bağıra yazıyor.. benden özür dilemezsen aşağılıksın diye tehditler ediyor.. Şahin K. geçen gün ayarı verdi ama yetmez ki..
***
tetikleyici olmadan bomba patlatamazsın ya.. işte o vaziyetteyim.. tetikleyicim paslanmış mı ne olmuşsa artık..
***

2 Mart 2013 Cumartesi

c'est la vie

1992 yılından kalma bir şiir okuyacaksın biraz sonra.. Ben okuyunca çok beğendim ve blogumda da bulunsun istedim ve kuvvetle muhtemel internette başka yerde bulamayabilirsin bunu..

Şizofrengi dergisi sayı: 5 - kasım 1992 - yazan: Levent Küey

----------
biz insanlar yaşadıkça bir şeyler kaybederiz
ve yaşamı
sonunda

doğarken ana rahmindeki sıcak, yumuşak,
yerçekiminden uzak
o büyülü denizi kaybederiz.
elimiz, ayağımız şekillenir sonra,
uzun uzun seyrederiz
o her ağladığımızda bize sunulan,
fonda ritmik bir yemek müziğinin
eşlik ettiği
ılık, tatlı, süt kokulu mememizi,
herşeyi önce ağzımızla
şöyle bir tatma keyfimizi
kaybederiz
ve arar dururuz uzun uzun...

konuşmaya başlarız.
o formsuz işaretler dünyasının
biraz büyülü,
üstü nelerle örtülü,
o çoook eski ormanların çığlıklarını
haykırışlarını kaybederiz.
tüm bedenimizle anlattığımızı
üç beş sözcüğe sığdırır
beden dilimizi kaybederiz.
yeniden yeniden keşfetmek üzere.

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini