29 Aralık 2012 Cumartesi

bilmiyor.. [şiir]

resim: akreon / deviantart
olmadı.. olmuyor..
bir türlü sığmıyor..
bu çamurlu botlar
neden burada duruyor..

duymadı.. duymuyor..
zaten kimse sormuyor..
çamların kozalakları
bir poşette duruyor..

seviyor.. sevmiyor..
filmi başa sarıyor..
balonlar uçunca
uçan balon oluyor..

görmedi.. görmüyor..
gökyüzü pembe diyor..
mısırlar patlayınca
havalara uçuyor..

sormadı.. sormuyor..
cevabımı bilmiyor..
renkli renkli çiçekler
saksılarda soluyor..

yazmadı.. yazmıyor..
lens almış takmıyor..
kek değil, börek olsa
yanında yatılmıyor..

bilmedi.. bilmiyor..
beni berduş sanıyor..
yerleri yeni silmiş
kimseye bastırmıyor..

26 Aralık 2012 Çarşamba

bir dizi yazı - 86

Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum..
***
şöyle bir mim olduğu içün sevdiğim paragraflardan birinin fotoğrafını görüyorsun altta.. okuduğumuz kitabın bir paragrafının fotoğrafını çekiyormuşuz.. sonra düşündüm ve bi tane daha fotoğraf koyabilirim dedim kendime, o da biraz aşağıda..
Erken Kaybedenler - Emrah Serbes
***
sana bir iyi bir de kötü haberim var.. Kötü haber yapılan bir araştırmaya göre, bugün seçim olsa akp yaklaşık yüzde elli oy alırmışmuşmişmoş.. iyi haber ise klavyemin arasındaki çeşitli yiyecek kırıntıları ve toz birikintisi bile bu araştırmadan daha gerçek.. Şöyle ki sevgili dostum, bundan birkaç yazı öncesinde bahsetmiştim, eve telefon edip "anket var katılır mısınız" diye rahatsız edildim.. ve telefon ile anket yapan bir şirkete, her aklı başında insan gibi bende güvenmiyorum..

Bir kere beni arayan kadının söylediklerini anlamak için fil kadar kulaklara ihtiyaç vardı.. kelimeler ağzından mı çıkıyor burun deliklerinden mi belli değildi.. sonra verdiğim cevapların doğru işaretlendiği ne malum.. ve en önemlisi bu soruları hangi insanlara sordunuz.. mesela gidip de kömür pirinç verilen, kandırılan, kullanılan insanlara sorduysanız ya da iktidara karşı yanlış bişey söylemekten korkan yalakalara filan sorduysanız yüzde elli az bile en kötü yüzde doksan olmalıydı.. yani diyeceğim odur ki hiçbir şey göründüğü gibi değil..

20 Aralık 2012 Perşembe

bir dizi yazı - 85

evet sayın seyirciler..
***
eskiden mahalleden adam toplamak diye bir olay vardı.. artık herkes feyste takıldığı için o olayda bitti galiba.. geleneklerimiz, anneannelerimiz filan hep bitiyor ya hoff.. çok üzülüyorum..
***
İsmail YK'den "beni upload et" "followun oldum" "sürükle bırak" veya "tivitırda kızlar teklif ediyormuş" gibi bir şarkı bekliyordum amma "senin ananın" diye şarkı yapmış adam.. İsmail çok bozdu.. Şapur şupur İsmail'i geri istiyorus..
***
Çeyrek asırlık ömrümde en çok şaşırdığım şeyi düşündüm.. Bişey bulamadım.. Bu da demek ki, beni şaşırtamazsın sevgili günlük.. Patlıcanlar közlendiyse hadi getir artık..
***
Hürriyet komterenin haberlere verdiği başlıkların hepsi çıkan bir yangınla kül olsun lütfen.. Böyle habercilik mi olur lan.. Başlık başka haber başka.. Sırf okunsun diye ilgi çekici başlık koyulmaz ki ağbi, adam gibi haber yapın la..
***
unutma kardeş, çok kolay görünen aslında en zorudur..
***
Hepimiz, ortaokulda lisede bize "takan" örtmenin arabasının egzozuna patates tıkmayı düşünmedik mi.. Bence düşündük hatta bir tane değil ben şahsen üç farklı okuldaki beş farklı örtmenin arabasının egzozu hakkında güzel planlar yapmıştım.. ama o son gün geldiğinde herşeyi unutuyor insan.. ulan iyi ki bitti de kurtulduk diyor.. kim diyor gizli özne, üçüncü tekil şahıs..
***

13 Aralık 2012 Perşembe

bir dizi yazı - 84

Merhaba, loş ışık sever insan, merhaba pamukta fasulye filizlendirmiş dostum, merhaba eve girer girmez pijamalarını giyen insan ve merhaba soğuktan sıcağa girince gözlükleri buharlaşan yoldaş..
***
Barınç. bir kelime olarak "vajina" dan utandığını açıklamış.. tam olarak öyle değil aslında ama anlatması uzun sürer şimdi merak eden için haber şurada.. 50-60 yaşında adam ama ergenlikten çıkamadıysa demek.. kaldı ki aklı başında hiçbir insan vajınadan utanmamalı.. tecavüz desen mesela bu kadar utanmaz.. utanmanın ne demek olduğunu bilmiyorsa demek ki..
***
Üç aydır sakal uzatıyorum hiç kesmedim, düzeltmedim de.. kesmeyi de düşünmüyorum.. Kafa kel sayılır 1 numara makina ile düzenli kesilmektedir.. Tipim böyle, herhangi bir dönem dizisi veya kötü adam rolü için teklif bekliyorum, mafya filan da olur.. öyle güzel bi iş arıyorum işte.. teşekkürler..
***
Özcan Denizi de hiç sevmem, bir şeyler yapmaya çalışıyor ama yok ağbi ondan arkadaş bile olmaz.. Onunla ilgili tek iyi anım, bi tane şarkısında "rakı roka, rakı rokka, rakı burda, nerde roka" gibi bir bölüm vardı.. işte o.. zaten onu da başkası söylüyordu..
***
Okan Bayülgen bir şeyler anlatıyor.. makinakafa.com
***
Ben bi ara gonuşmalı radyo programı gibi bişey yapıcam demiştim.. onu unuttum sanma sakın, elbet yapacağız ama şartlar henüz olgunlaşmadı, sayın insan.. Yaptığımız şey harbiden iyi olsun istiyoruz, ondandır bu gecikmeler.. yeni yılda herşey daha güzel olacak..
***
İzlemelik film önerileri.. "Memento" "The Blues Brothers" "Paycheck" "Yeraltı" "Devrim arabaları" "Zenne Dancer" "Vantage Point" "Awake"
***

7 Aralık 2012 Cuma

bir dizi yazı - 83

Merhaba..
***
Bloggerlar çalıyor! etkinliğine katılın.. bişeyler çalalım..
***
birçok insanın telefonu açtığında kullandığı "alo" kelimesi aslında "hello" dur veya "hallo" söylene söylene alo olmuş.. alo çok saçma arkadaş.. biriyle karşılaşınca merhaba dersin.. dolayısıyla telefonda da merhaba demen gerekir.. Tamam mı evladım bundan sonra alo demek yok.. bi de sevgilisinin adı filan diye hikaye uydurmuşlar yok yarasa kanadı..
***
bi keresinde şey olmuştu, bi kız gördüm etsiz bacaklı ve mini etek giymişti.. hem uzun bacaklı olup hem de aşırı zayıf insanın kısa etek giymesi neden acaba..
***
ben küçükken, bağzı örtmenler kapıyı çalmadan sınıfa girenleri azarlayarak dışarı gönderir, kapıyı çalıp yeniden girmesini isterlerdi.. bu vahim olay bi kere benim de başıma geldi dostum.. şöyle ki, kat nöbetçisiyim ve dördüncü ders filan.. Müdür yardımcısı "şu sınıfa git şu kağıdı öğretmene imzalat getir" dedi.. sıınıfta sınıf değil bildiğin ahır.. yaklaştıkça gürültü artıyor.. "lan" dedim kendi kendime, "öğretmen yok galiba, bu ne gürültü.." neyse.. kapıya tam dört kere vurdum ama gürültüden kimse duymamış.. içeri bi girdim bi adam bana baktı ve "çık dışarı kapıyı çal öyle gel" dedi.. "la koduğum, o kulaklarının ikisine birden kulağakaçan böceği girsin de, içine yumurtalarını bıraksın emi" diyemedim tabi.. sol kaşımı hafif kaldırıp "kapıyı çaldım zaten" dedim.. hemen kapının yanındaki kız da "kapıyı çaldı örtmenim, ben duydum" dedi ama koduğumun öğretmeni "ben duymadım çık yeniden gir" dedi.. İçimden bildiğim bütün küfürleri ederek çıktım dışarı, kapıyı yumrukladım, davul gibi ses çıktı, girdim içeri, şempanzenin muza baktığı gibi bakıyo bana.. "ne var" dedi küstah herif.. "bilmemne hoca gönderdi, imzalayacakmışsınız" dedim.. Bu arada, hani sınıfta öğretmen olmaz da belli bi uğultu, bi gürültü olur ya, onun iki katı kadar gürültü var sınıfta.. Adam kağıdı okudu okudu, "tamam ben götürürüm, gidebilirsin" dedi.. arkama bakmadan çektim kapıyı çıktım.. göt herif.. sınıfın haline bi bak, gelmiş bana görgü kuralı öğretmeye çalışıyor, beni küçük düşürüyor sınıfın önünde..
***

4 Aralık 2012 Salı

bir dizi yazı - 82

durdurun asansörü, inecek var..
***
insanlar üzümün çöpü hakkında o kadar çok tartışıyorlar ki, üzümün güzelliğinden haberleri yok.. Bre mahluk sen çöpünü mü yiyeceksin üzümü mü?
***
Davulcu Muhabbetleri diye bi belgesel çıktı.. Bakmakta fayda far.. Ücretsiz..
***
Daha önce "eee burası Türkiye" kalıbından nefret ettiğimi söylemiştim, bir benzeri de "Böylesi ancak Türkiye'de olur" Arkadaş sen kendini neden böyle aşağılıyorsun anlayamıyorum.. kaç tane ülke gördün ki böylesi sadece Türkiye'de olur diyebiliyorsun.. Bir şey yazarken azıcık düşünün la..
***
birkaç gün önce, sesi hiç güzel olmayan ve aşırı hızlı konuşan bir kadın telefon etti, bilmemne araştırma şeysi için bir anket yapabilir miyiz dedi.. yapalım dedim.. -telefonla anket mi olurmuş acaba- iktidar partisine güveniyor musunuz, muhalefete güveniyor musunuz, yok efendim tutumlarını doğru buluyor musunuz, en beğendiğiniz siyasetçi kim, filan falan.. yok dedim hepsine, kimseye güvenmiyorum, hiç birini beğenmiyorum.. dedim demesine ama sonuçta telefondayız.. ben nereden bileyim benim verdiğim cevapları işaretlediğini.. Yarın bir gün çıkıp "yaptığımız araştırmaya göre halkımız tayyip'e şu kadar çok güveniyor" diye haber çıkarsa şimdiden söylüyorum sakın inanma dostum.. Sağlıklı bir anket değil bu.."
***

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini