30 Eylül 2012 Pazar

tremolo - 02 | Meli

Kim olduğunu öğrenmeye çalıştığım ikinci insan "Meli Türkyılmaz" biz ona kısaca Meli diyeceğiz elbette.. Kendi biyografisini çok güzel yazıp çizmiş onun için internet sitesine direkt link veriyorum.. buradan okuyabilirsin.. İsmi Meli olan yeni ve basılı bir albümü var.. Albümdeki şarkıların hepsinin söz ve müziği Meli'ye ait..

Beyaz show'a konuk olmuş zamanında, ben fazla televizyon seyretmiyorum görmedim ama "yalan dünya" da "akide şekeri" ni söylerken görmüştüm kendisini.. Yalan Dünya'nın o bölümünden bir süre önce dinlemiştim ilk defa ve sesini çok beğenmiştim.. Albümdeki en sevdiğim şarkı "Aldandım"..

29 Eylül 2012 Cumartesi

bir dizi hikaye - 06 (MG01)

Murat'ın günlüğü | bölüm 1


4 Ağustos 2011

Dün parktaki bir bankta buldum bu defteri.. İlk sayfasında "Ezgi'nin Günlüğü" yazıyordu.. Bir saat on iki dakika bekledim, belki sahibi gelip alır diye.. Kimse gelmedi.. Defteri açtığımda sadece bir sayfasının en üstüne dünün tarihi hemen altında da "sevgili gü" yazıyordu.. Bugün de benim doğum günüm ve bu defteri bir armağan olarak kabul ediyorum.. Teşekkür ederim "Ezgi"

5 Ağustos 2011

Merhaba günlük, ben sana hep günlük mü diyeceğim.. yo hayır senin bir adın olmalı.. Ezgi olsun senin adın.. Yalnızlık bazen bir hastalık gibidir Ezgiciğim.. Dün benim doğum günümdü söylemiştim sana, Lakin çok bulaşıcı bir hastalışım varmış ve karantinadaymışım gibi hiç arayıp soranım olmadı.. Sadece borçlu olduğum iki banka ve eski forum sitelerinden gelen otomatik e-postalar var önümde..Üzgünüm Ezgi, ama iyi ki seni buldum..

6 Ağustos 2011

Bu sabah iki bardak kahve içtim.. Salonda otururken banyodan bir tıkırtı geldi ama gidip bakmadım.. Bakkala giderken top oynayan çocukların topu bana doğru geldi "ağbi vur vur, bana at ağbi, ağbi bana bana, burdayım ağbi bana gönder" diye bağrışan beş altı velet, ayağımın hızına ve yönüne göre pozisyon aldılar.. Çok sert vuramadım, bi de top arabanın altına kaçtı.. Çocuklar bana küfrettiler..

26 Eylül 2012 Çarşamba

tremolo - 01 | Buket Doran

Müzikle ilgili bir takım bilgileri beynime sokmaya çalışırken yaptığım araştırmaları burada düzenli bir yazı dizisi  olarak yayınlamaya karar verdim, fazla detaya girmeden bilinmesi gerekenleri kısaca yazacağım..

Araştırmamın ilk konuğu Buket Doran oldu, elimdeki listeden rastgele seçtiğim bir isim.. Evet uzun bir isim listesi hazırladım.. Gitaristler, gruplar, basçılar, davulcular en iyileri bilmek tanımak için, aslında kendim için ama zaman ayırıp okumak isteyecek her birey için.. iyi bir başlangıç noktası olmasını umarak kurdeleyi kesiyorum..

Yazının sonunda kaynaklar kısmı var, sonuçta ben de internetten okuyorum içinde yanlış bilgiler olduğunu sanmıyorum ama olabilir de.. ama yoktur bence.. son bir not olarak birçok bilgiyi ben de yeni öğrendiğim için mışlı geçmiş zaman kullanarak yazdım herbişeyi.. Ayrıca yazım ve imla kurallarına uyumlu bir yazı olmadığının farkındayım.. sevgiler..
http://cadrage.deviantart.com/art/Buket-Doran-81994186
Fotoğraf: cadrage.deviantart.com

Ne, Nasıl, Ne zaman, Neden, Nerede?

1974 Yılında İstanbul'da doğmuş.. Sonrasında Boğaziçi Üniversitesinde işletme  okurken sırtında gitarı olan Emine'yi görmüş, tanışmışlar filan falan.. Hemen sonra Kutsal'la tanışıp Boğaziçi'nde Ain't Blonde isimli kız grubunu kurmuşlar.. Kutsal, Şebnem Ferah ile arkadaşmış.. Zamanla Volvox'ta çalmaya başlamışlar..

Bir röportajda "çalmayı nasıl öğrendiniz" sorusuna "Bas çalan arkadaşlarım vardı, onlara sorarak öğrendim ama en çok evde oturup çalarak öğreniyorsunuz" diye cevap vermiş.. Yani bol tekrar ve prova ve istek..

23 Eylül 2012 Pazar

bir dizi yazi - 69

merhaba sevgili..
***
dinde zorlama yok değil mi? -peki..
***
Bir varmış bir yokmuş, küçük Ali pazarda annesinin elini bırakınca kaybolmuş.. Sonra kendi ekseni etrafında birkaç tur dönüp ağlamalık kıvama gelmiş, o sırada oradan geçen çakal, Ali'yi patates tezgahının altına sürükleyip yemiş..
***
Behzat Ç. yi artık tvden izlemem ağbi.. bir kelime olarak 'bira' biplenir mi la.. starın sitesinde mis gibi sansürsüz yayınlayacaklarmış artık, rtük ün canı cehenneme, lanet olası rtük..
***
Harun ile Eda ayrı yattılar, bira şişeleri sansürlendi, bira kelimesi biplendi, çünkü alkol çok kötü bişey.. amma silahlar, ölümler çok doğal, normal şeyler.. Silah bizim kaderimizde var, ölmek nasip kısmet işi.. Silah kullanmayı, insan öldürmeyi herkes öğrensin illaki lazım olur.. Alkol öylemi alkol en fena en kötü şey.. sudan başka bişey içmeyin emi..

19 Eylül 2012 Çarşamba

bir dizi yazı - 68

Merhaba, metroda boş yer olsa bile ayakta duran insan.. merhaba, bisiklet sürerken paçası yağlanan insan.. Merhaba, ay dede, merhaba şirine ve merhaba sevgili dostum Johnny Bravo..
***
burada çok duygusal bi cümle yazıyomuş gibi düşün.. ben denedim yazamadım çünkü..
***
hem bilgisayarlarda hemide smslerde bolca kullandığımız burunlu gülen surat ":-)" ilk defa 30 yıl önce kullanılmış.. onun ve kardeşlerinin " :)  *  :p  *  :(  *  :/  *  :D  *  :)) " doğum günü kutlu ola..
***
Bazı polisler sırf insan dövüp ceza almamak için polis olmuş sanki.. Mesela Ankara da 19 yaşındaki genç üniversiteli kadının başına şöyle bir olay gelmiş..
***
Son Dakika: Zorla okula gönderilen 5 yaşındaki Ali sınıfın ortasına sıçtı.. Amacı eğitim sistemini protesto etmekmiydi yoksa ÇOCUK olduğu için bilemedi mi araştırılıyor..
***

13 Eylül 2012 Perşembe

hiiiç!


Ön bilgi: Sayın birey, bu yazıyı uykusuz (sayı: 262) dergisinde Deniz Ensari'nin çizdiği "şizofren deniz+ler" köşesinden (yukarıda fotoğrafı bulunan bölüm) yola çıkılarak yazmış bulunmaktayım.. Kendimi tanısam "aha da bu benim lan" derdim.. Yani aşırı gerçek.. Yalnız blog formatının dışında kişisel bir yazı oldu, okumak istemeyebilirsin, seni anlarım..

"En basit sorulara bile cevap vermek benim için zor"
"Çocukken 'ne haber' diye soranlara 'hiç' diye cevap verirdim"
"Önce vereceğim cevabın sonuçlarını düşünürüm"
"Sonra olası problemlere olası çözümler üretmeye başlarım"
"Ürettiğim çözümlerden doğabilecek başka sorunlarla boğuşurum sonra"

Başkalarına göre kolay olan aslında hep en zor olandı benim için.. Mesela 'naber?'.. Cevaplaması en zor sorulardan biriydi çocukken, "hiiç" veya "iyi" diye cevaplar verirdim.. Bazen hiç cevap vermezdim.. Büyüdük de sanki n'oldu, yine "iyidir" diye cevap veriyorum.. Normal şartlar altında arkasına "senden naber" kelimelerini eklemek gerekiyor galiba ama ben hiçbir zaman yapamadım bunu.. Sormak istiyor muyum o da tartışılır..Çünkü naber diyemiyorum.. "nasılsın" demeyi biliyorum ben..

bir dizi yazı - 67 + mim

Sokakta yürürken "takip mi ediliyorum lan" hissine kapılanlar nokta kom..
***
sene bin dokuz yüz doksan sekiz.. bi gün hiç unutmam bilgisayda 'dave' oynuyorum, ne gada mutluyum, ne gada eğleniyorum anlatamam..
***
bi ara hep "nokta kom" lu konuşmalar oluyordu.. komikmiş gibi arkasından da gülme efekti..
***
Her seferinde, "sakallarımı bir daha asla kesmiycem" deyip, senede bir kere düzenli kesmemin bilimsel bir açıklaması olmalı..
***
biraz acımasız olabilir ama tecavüzcüler kazığa oturtulsun bence..
***
altı, sekiz, onbir sene önce sohbet odalarında az mı dolandım.. evet az dolandım.. Yine de bişeyler öğrenmiştim, mesela her bi boku kısaltarak yazmak o zamanlar başlamıştı..
-slm nbr?
-ii senden?
-iii
-nerden?
-ist sen
-ank
-iş okul?
-yön. asistanıyım
-aa ne gzl
-filan falan..
***

7 Eylül 2012 Cuma

bir dizi yazı - 66

Olurda üstümüzden bir kuş geçerse kanadından bir tüy değil götünden cıvık bok düşer, güdümlü füze gibi iner yeni yıkanmış sabun kokulu saçlarımıza..
***
yüksek sadakat ile alakalı bir giriş yapınca aklıma geldi eski vokal Cemil Demirbakan ağbimizin gruptan ayrıldığını öğrenince olmaz olsun sizin sadakatiniz dedim kendi kendime.. Nitekim "döneceksin diye söz ver" gibi bir şarkı yapan grubun şu anda "kızlar bizi dinlerler" diye şarkı yapması ve yeni kel vokali ve popa yakın şarkıları ve yeni kel vokalin sesi (yeni dediğime de bakma kaç yıl oldu) ve yapılan sadakatsizlik birçok insanı üzmüştür sanıyorum, beni çok üzdü mesela.. Yine güzel şarkılar da var albümde lakin ki ses öyle değildir.. he şu adam şu şekil söyler, şu adam şu şekil, şu şekil.. onu da beğenenler var tabi.. olacaktır elbet.. eyyorlamam bu kadar..
***
Yeni keşfettiğim bir dergi var sayın insan.. Adı "kalemsiz dergi" bu ay tasarımda da yenilikler yapıp oldukça iyi bir iş çıkarmışlar.. Güzel bir okumalık tavsiye ederler.. genç bir kadrosu var ve bir yılını doldurmuş bir e-dergi, tecrübeli sayılırlar yani.. Ücretsiz olduğunu da belirtmeme gerek varsa belkide..
***
Bembeyaz giyinmiş adamlar var, amaçlarını merak ettiğim.. Beyaz gömlek altına beyaz pantolon altına beyaz konvers kombiniynen (kombin dedim ya la, olum o moda bloguna hiç bakmayacaktın..) neyse.. Bu kadar beyaz bir adama ön yargılı yaklaşırım ben.. beyaz pantolon neymiş ki acaba..
***
Dünya sağlık örgütünün 34 ülkede yaptığı bir araştırma neticesine göre, en mutsuz ve sinirli gençlerin Türkiye de olduklarına karar verilmiş.. Mutlu olmak için bir nedenimiz yok ki birader.. herkes birbirine ya hava atmaya çalışıyor ya da birbirinden nefret ediyor..
***
enee Melis Danişmend' in blogu varmış ya la..
***

3 Eylül 2012 Pazartesi

kırmızı başlıklı gız

Biraz önce egoistokur'da gördüm.. kırmızı başlıklı kız masalınının grafiksel değişik bir animasyonunu yapmışlar.. Tomas Nilsson isimli insanın okul ödeviymiş galiba, bi de Röyksopp - Remind me şarkısının klibinden esinlenilerek hazırlanmış..
iyi seyirler..

bir dizi yazı - 65

Denize girip kelleyi ıslatmayanlar, tuvalete çıplak girenler, tüm bıyıklı teyzeler, basuru olan amcalar, kelebekten tırsanlar, kobraya kafa tutanlar, çimlere basanlar, çimlerde yatanlar, çimlere oturanlar, çimlerde seks yapanlar, hepinize merhaba..
***
Sana da merhaba pinokyo..
***
Devamlı insanlara saldıran, gıdıklayan, çarpacakmış gibi gelip kulağınızın dibinden vızıldayarak uçup giden, bazen müsait bir yere konup ellerini ovuşturarak yeni planlar yapan küçük ve sevimsiz yaratıklara kara sinek mi denir? her neyse, işte o sineklerden intikam almak için evinin duvarına kocaman bi ayna asabilirsin mesela..
***
Çocuğum olsaydı okula göndermezdim..
***
Evim şahane isimli bir program var kanald de.. birilerinin evlerini yeniliyorlar filan işte.. Fakat evleri yenilenen şanslı insanlar evi teslim alırken kavgada söylenmeyecek laflar söylüyorlar ya onu anlamış değilim.. "Bu kadarını beklemiyordum" ne demek mesela.. bu adamları kahveden toplamadılar herılt.. elbette işlerini düzgün yaptılarsa ve gördüğümüz kadarıyla yapıyorlar, o zaman onlara "harikasınız, elinize kolunuza, karaciğerinize sağlık, alın size baklava açtım, çok teşekkür ederim tanrı sizi korusun" gibi cümleler söylemek gerekiyor bence.. bu kadarını beklemiyordun da ne bekliyordun la acaba.. ya ne olacağdı..
***
koca popolu kim kardeş, sevgilisinin tasarladığı elbiselerin içine sığabilmek için poposunu küçülttürmeye çalışıyormuş..bu da bize şu atasözünü anımsatıyor.. seven insan gerekirse götünü feda eder..
***

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini