21 Haziran 2012 Perşembe

bir dizi yazı - 56

bu göbekle plaja nasıl gideceksek..
***
trafikten sıkıldıysanız şehri terk edin, (beğenmeyen sittirsin gitsin der gibi oldu ama kusura bakmayın) tatile mi gidersiniz, başka şehirlere mi taşınırsınız artık ben bilmem.. kara yolları müdürlüğü bilir..
***
Domates keserken dikkat edinmiş.. içinden haç çıkacak şekilde kesince haram oluyormuş.. tabi yersen..
***
Birini görüp hoşlanıyorsun, tam tanışacaksın, konuşacaksın filan, bi aksilik oluyor ve senin oradan gitmen gerekiyor ya da başka bi arkadaşın kolundan tutup seni biryerlere sürüklüyor.. Aynı 'son' isimli dizide olduğu gibi.. Yaşayan bilir ya hani, ben ta ilk bölümlerde anlamıştım katilin uşak olduğunu.. Uşağım, öyleyse katilim..
***
Şu fotoğraftaki hatun ne kaa güzel değil mi? bir erkek insanı gasteye sarılıp sokağa çıksa sapık deriz.. ama bir hatun böyle çıksın, eğer görürsem ona evlenme teklif ederim.. hergün başka bir gaste kaadını sararım ona, renkli renkli.. hem çevreci, hem seksi, hem yaratıcı.. yemin ediyorum hayran olunası..
***
çocukları hiç sevmem, mızmız, ağlayan, söz dinlemeyen küçük bok makineleri.. Fakat geçenlerde bi kız çocuğu gördüm ve o an baba olmak istedim.. Tabi hemen silkelenip kendime geldim, kızımla ata binmeyi, ralliye gitmeyi, çimlerin üstünde fotoğraf çekmeyi filan hiç hayal etmedim.. köşedeki bakkaldan biri küçük biri büyük iki ekmek aldım eve gittim..
***
Çapıt isimli bir rock grubu var.. bikaç yıl öncesinde rastlamıştım ve 'boş' isimli şarkısını çok severek dinliyoruz, ben ve ruhum..
***
geçen hafta salı günü bi arkadaşım "artık bi işe gir de çalış amk" dedi.. tamam dedim.. çarşamba başka biri aynı saatlerde "bi işe girsene, sıkılmıyormusun evde" dedi.. sıkılıyorum dedim.. perşembe kimse bişey demedi.. Halbuki bi üçüncü kişi daha "bi işe gir" deseydi ben o gazla hemen bi işe girecektim.. ama olmadı.. işe girmek için şöyle iyi bi gaza gelmem lazım..
***
yıl olmuş bilmem kaç teknoloji inanılmaz bir hızla ilerlemiş bu günlere gelmiş, şaka tabi, bu hızlı ilerlemiş haliyse ben bir orangutanım.. neyse şu elektrikli süpürge teknolojisi neden ilerlemiyor birader.. süpürgeyi yeniden keşfetsin lan birileri.. Ama geçenlerde bi süpürgeyle tanıştım fiyatı yaklaşık 5000 lira.. yok artık.. sanki süpürge değil araba satıyor ibneler..
***
--Birazdan okuyacağınız hikaye gerçek bir olaydan alnmıştır..
Ahmet Kadir ve Polat bi tükkan açmış ama tükkanın önünde büyük bir ağaç varmış.. Dolayısıyla tabelaları görünmüyormuş.. Ahmet' in aklına bi fikir gelmiş, "beyler" demiş "akşam çaktırmadan ağacı kesiyoruz.." ve tükkanınn tabelası daha önemli olduğu için ağacı kesmişler.. Onlar ermiş muratlarına olan ağaca olmuş..
***
iyi geceler, renkli hatta hd rüyalar.. imkanınız varsa üç boyutlu rüyalar görmeniz dileğiyle.. saygılar..
***
Müzik - Özgür Demir - Ömrümün Asfaltı - klip

19 Haziran 2012 Salı

bir dizi hikaye - 01

Düzenli geliri olmayan miskin bir adamın hayatından bir parça..


***

"Tamam" dedim "sen bilirsin.. gitmeni istemiyorum ama seni zorla tutacak değilim.." Birkaç adım yaklaştı, elleri titriyordu galiba "Sen zaten zahmet edip götünü kaldırma o kanepeden.. Nasıl bi adamsın ya! nasıl bu kadar rahat olabiliyorsun" Gözleri iyice büyüdü bana bağırırken, küçük kırmızı çantasını ve lacivert mini bavulunu, kapının yanına koyup tekrar bana döndü, üzgündü, ağlamaklıydı.. O kapıdan çıkacağını bile bile son defa gitme dedim.. Anahtarı masanın üstüne bıraktı ve dışarı çıktı.. Pencereyi açtım, taksiye binerken yukarı bakıp hoşçakal dedi sessizce.. Dudaklarını okudum..

***

-"Ne o, yine hiç konuşmuyorsun.."
-"ne konuşayım ağbi, boş konuşamıyorum işte.."
Ben kendimle konuşuyorum hep, iç sesimle.. Beni sıkılmadan dinleyen bi 'O' olduğu için belki de..
-"Ezgi gitmiş evden, ayrıldınız mı?"
-"Galiba.. Bikaç gün geçsin arar sorarım, bitti mi diye.." bitmesin derim içimden.. senin sevdiğin şaraptan aldım derim.. Çok gecikme derim..
-"Başka birşey demez misin?"
-"Hayır, az konuştuğumu bilirsin, kısa cümleler kurarım hep..'bitti mi' derim o kadar.." ama iç sesim başka şeyler de söyler, sinemada çok ağladığın bi film vardı ya, hani şu hafif şişman adamın oynadığı, işte onun dvdsi çıkmış, hemen aldım akşam beraber izleriz derim.. Şarabın yanında sandviçde var derim..

***

Televizyon yine açık, özel motosiklet yapanların belgeseli var.. Hani bilmem nereyi yeniden keşfetmeye gerek yok diyorlar ya.. Mesela yıllar önce televizyon bulunmuş yeniden keşfetmeye gerek yok deyip öylece bıraksalardı  hâlâ siyah beyaz gösteren kocaman kutular olurdu evlerde ve belkide bu kadar çok dizi seyretmezdi insanlar.. Neyse ki ben sadece belgesel seyrediyorum..

Bütün pencereleri açtığım halde evin içinde bir basıklık var.. Bardağıma çay doldurup telefon ettim Ezgi'ye..
-"merhaba.."
-...
-"buraya kadar mıydı.. bitti mi.."
-"sence... ben bitmesin diye elimden geleni yaptım Hakan.."
-"peki en baştan bir daha başlasak, başka insanlarmışız gibi, birbirimizi hiç tanımıyormuşuz gibi.. mesela bir barda görsem seni yanına gelip 'galiba buralarda yenisin, sana şehri gezdirmemi ister misin' desem.."
-"saçma sapan konuşma Hakan.. lütfen beni birdaha arama.."
-"Ezgi.."
-(dıtdıtdıtdıııııt)
"galiba buralarda yenisin ne demek lan, sen hakikaten bi bok bilmiyorsun olum, konuşmasını bilmiyorsun" evet bilmiyorum..

***

-"Hakan evde misin geliyorum birşeyler lazım mı?"
-"Üçbeş şişe bira al Murat, bir iki paketde çubuk kraker"
-"tamam on dakika sonra oradayım"
-"iyi"

Bu Murat olmasa ta bakkala gidecektim, iyi oldu geldiği.. Sonra baktım sehpanın üstünde Ezgi'nin fotoğrafları duruyor, hepsini koltuğun altına attım, tuvalete gittim, biraz sonra kapı çaldı..

-"ee, aradın mı, durum nedir?"
-"sanada açıyorum bir tane" kafasıyla onaylayıp odaya gidiyor dostum..
-"hadi anlatsana birader, ne yaptın.."
-"aradım sordum, bitti mi dedim.. bir daha beni arama dedi.." oyun oynayacak değilim ağbi, gittiyse gitti işte..
-"bırakacak mısın peşini? bi daha görüşmeyeceksiniz yani"
-Muratı tanımasam Ezgi'de gözü var sanırım, ne biçim soru lan bu.. "galiba ağbi, bilmiyorum.. boşver şimdi onu bir süre ara verelim bakalım.. kuvvetle ihtimal bitti bu iş"
-"üzüldüm kardeşim, yakışıyordunuz birbirinize"

O gece sabaha karşı uyumuşum, Murat gitmiş, tabi çalışan adam, patron bekler.. O günden sonra üç kere daha aradım, bir kere de evine gittim ama Ezgi hanım görüşmek istemedi. Bir birkaç ay sonra Yüksel cadesinin merdivenlerinden çıkarken gördüm Ezgi'yi.. Yanında Murat vardı.. Sarılmışlardı.. Takip ettim, bir bara girdiler, öpüştüler.. Yan masadaki hatunun bana baktığını fark ettim.. Tanıdık gibiydi ama hatırlayamadım, yanıma geldi "özür dilerim adın Hakan mı" diye sordu.. "evet" dedim, "nereden tanışıyoruz"..

***

16 Haziran 2012 Cumartesi

bir dizi yazı - 55

evet haklısın..
*** 
TEDxReset' te, sanat merkezli bir konuşma yapmış Tunç Topçuoğlu.. 19 dakikan varsa bi izle bence..
***
"Karanlık Gölgeler" filminin afişinde şu yazıyor 'Her ailede bir şeytan vardır' bunu görünce şöyle bir düüşndüm hakikaten çok yerinde, güzel bir cümle.. Bizim aileye bir baktım da en az dört tane şeytan var.. bazen düşünüyorum bi dizi senaryosu yazsam onların üstünden çevirdikleri oyunlar, entrika, ihanet, kardeş kavgası filan.. çoğunu biliyorum çünkü.. fox tv ye de veririm, paramı kazanırım, oh süper olur..
***
Korna çalmayı bu kadar çok seven başka halk var mı acaba.. dolmuşçular başta olmak üzere taksiciler, sarı ışık korncıları ve onları da ani şerit değiştirenlere sinirlenenler takip ediyor.. sonuçta selamlaşmaktan küfretmeye kadar herşey korna çalarak yapılabiliyor, garip.. bencillik, belki doğru kelime değil ama aklıma ilk gelen..
***
Laboratuar dediğin nedir ki ve içindeki insanlar kim oluyor da koskoca devletin dağıttığı süte "hijyen koşullarına uygun değil" diye rapor düzenleyebiliyor.. bilim de neymiş lan.. böyle kapatırlar işte laboratuarınızı.. 
***
Bence Road Runner çok küfürlü konuşuyor, onun için sansürlemişler.. (bkz: bip bip or beep beep) öyle olmasa çakal neden işini gücünü bırakıp onu kovalasın ki..
***
Düşünen insanlar, sanatçılar, birşeyler yapmaya çalışan akıllı kafalar ülkeden kovuluyor meğersem ülkesini çok seven hoca efendi dedikleri dinci herif ve benzeri dincilere yer açmakmış amaç.. Fazıl Say'ı tweet yüzünden hapse atmak istiyorlar lan.. iki kelime için, ama dini kullanarak milyon dolarları ceplerine sokuşturanlara bi bok olmuyor ya la..
***
Ben artık başka bir gezegende yaşamak istiyorum ağbi.. başka bir güneş sisteminde, paralel evren filan da olabilir, yeter ki karışanım olmasın.. duyun sesimi uzayın derinliklerindeki gelişmiş yaşam formları, beni de alın yanınıza.. hem belki uzayda kadınlar teklif ediyodur lan..
***
Güç benimle olsun..
***
 Müzik - Coeur de pirate - Ensemble - klip

11 Haziran 2012 Pazartesi

bir dizi yazı - 54

"hoşuna gidenler, başına gelenler kadar senin olamaz" demiş üstat..
***
bloomberght' de "kelime oyunu" isimli bir program var, İhsan Varol sunuyor.. güzel program tavsiye ederim.. kafa çalıştırıcı bazen komikli filan.. eğlenceli bir yarışma..
***
Yol yakınken dönmek her zaman olumlu sonuçlar vermez.. Bazen o yolun sonunda olacaklar, dönünce olacaklardan daha iyidir..
***
bi spor gazetesi çıkmış amk.. bence çok satar.. at yarışı eki de varsa süper olabilir.. kimileri beğenmemiş, 'bu kadar aşağı mı düştü spor basını' filan demiş ama buna da itiraz ediyorum.. her gördüğün "amk" yı küfür olarak algılaman senin sorunun amk.. içiniz fesat vallahi.. biraz önce öğrendim, at yarışı ekinin adı 'koş amk'ymış ne güzel..
***
68. bölümünden sonra Behzat Ç. nin üstüne gidenlerin sayısı artabilir.. Ne de olsa burası bir hukuk devleti.. Kimsenin adamı olmayan Behzat Ç. ekibinin her yerinden öpüyorum..
***
cin gibi bir adam hemen 'göt spor' internet sitesini kapmış.. bilindiği gibi göt -güven -özveri ve -tecrübe demektir.. 'popo spor' olsaydı olmazdı mesela..
***
Yeni bloglar keşfetmek için çok güzel bir proje bloglar listesi.. Aynı zamanda kendi blogunu da listeye ekleyip, başkalarının da seni keşfetmesini sağlayabiliyorsun.. ne ka güzel değil mi..
***
"akrep ve yelkovan gibiyiz" dedi genç adam.. onlarca defa yanyana gelsek de dokunamıyoruz birbirimize..
***
Kürtçe, seçmeli ders olacak diye birşeyler okudum.. olsun mu olmasın mı o konuda birşey söylemeyim şimdi ama şunu söyleyeyim, bu ülkede seçmeli ders diye bir şey yoktur.. seçmeli ders dediğimiz bok adı üstünde birkaç ders arasından istediğini seçmek değil mi?.. Bu ülkede böyle bir uygulama YOK.. kim seçiyor bunları anlayan beri gelsin..
***
neyse güzel insan, kal sağlıcakla.. görüşürüz..
***
Müzik - Melek - Melek lekeli - klip

4 Haziran 2012 Pazartesi

bir dizi yazı - 53

Ooo kimler gelmiş, özlettin kendini hergele..
sana bi şiir yazdım bugün, yolladım kısa mesajla.. içinde küfürler vardı, sinirli bir adamla..
***
bir haftadır her sabah at geçiyor evin önünden, daha doğrusu atlı polis.. önce hayal görüyorum sandım, annem de görmüş ozaman gerçek.. atlar da at hani, çok iyi görünüyorlar, iri ve asil duruşları var, biri beyaz biri kahve..
***
Twitter'da takip edeni ederim kafasıyla ilerleyen insanlar var evet.. Peki bu kafayla yaşamını sürdüren şirket hesapları ve büyük web sitesi hesaplarına ne demeli.. Misal sitroen iki gün önce beni takip etti ama ben onu etmedim, bugün baktım takibi bırakmış.. Koskoca şirket lan bu.. kim kullanıyorsa twitter hesabını ayıp ediyor söyleyeyim..
***
yeni geldim dışardan, yorgunum
koridordaki sehpaya ayağımı vurdum
çoraplarım ıslanmış ve yıpranmış
çıkarıp çöp poşetine koydum..
yorgunum, dışarıdan geldim yeni
cemil, sevmediğim ibnenin biri
arkadaşın arkadaşı diye
dövsem olmaz, sövsem belki..
***
52 numerolu yazıya bir puan veren vatandaş neresini beğenmediysen yorum olarak yazda bilelim gardaş.. eksiyi basıp kaçmışsın.. kişisel gelişim açısından soruyorum, yanlış anlama..
***
blogum dergisi çıkmıştı.. - bloggerların toplaştığı sözlük olan "weblog sözlük"ten sonra yine blog yazarlarının içeriklerinden oluşan aylık e-dergi 'merhaba dünya' dedi.. böyle şeylerin olması güzel..
***
HafifMüzik.org dan Mehmet Tez şöyle bir yazı yazmış.. Son zamanlar hakkında, aslında bildiğimiz şeyler olsa da okumanı tavsiye ederim sayın insan..
***
[kelime öğreniyorum] Mütehassıs: Uzman - Mütehassis: Duygulanmış
***
Bu yazının sonunda yine geç keşfettiğim güzel sesler var.. Selen Hünerli ve Miray Kurtuluş.. arama motoruna sorarsanız size onlarca şey gösterir..
***
Müzik - Nada - Oda -  twitter -

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini