28 Mayıs 2012 Pazartesi

bir dizi yazı - 52

ben sen o - biz biz onlar
***
bu hafta gündemde komikli olaylara rastlayamadım.. yağmurlu ve karanlık geçen bir haftanın ardından geriye kalan sinirli, solgun bir yüz ve çağlayan bir burun, bi ara sümük kolleksiyonuna başlamayı bile düşündüm..
***
eurovision mesela.. sahne ışıklar ve ses mükemmeldi gerçekten.. Adamlar şimdiye kadar yapılanın en iyisini yapmışlar, tebrik ediyorum komşumuzu.. sanki başka bi ülke değilde hala ya da teyze gibi çok yakınlar lan..
***
Behzat Ç. deki olaylar birilerinin zoruna gitmiş, yasaklardan cezalardan filan konuşuluyor.. "bu dizideki her bi bok hayal ürünüdür" aslında ama hayale bile tahammül edemiyenler var demek ki.. tabi aslında, bunları  o gerçek davalara yapılan göndermeler rahatsız etti.. İçki filan bahane.. ('bunlar' dan kasıt Türk aile yapısı şöyledir böyledir diye cahil babasından gördüğünü uygulayan 'kadının sırtından sopa karnından sıpayı eksik etmeyeceksin, küçücük kızını para için evlendireceksin, kocası dövdü diye evden kaçarsa bi de sen döveceksin, içkiyi sadece sarhoş olmak için içip çevreye rahatsızlık vereceksin, kendin gibi kro çocuklar yetiştireceksin, köyün ağasının bokunu yalayacaksın, sokakta göte bakan erkek çocuğa çapkın, bakılan götün sahibi kıza orospu diyeceksin.. ' kafasıyla yaşayan tüm insanlardır..)
***
'çay bardağındaki kahve gibiyim' dedi genç adam.. yanlış zamanda yanlış yerdeyim..
***
Sezaryenin ne olduğunu bilmeyen bir başbaş var bu ülkede.. hiçbir erkek insanı çıkıpta ben kürtaja karşıyım diyememeli, çünkü çok saçma, erkekleri bağlayan bir durum değil ki bu ve bildiğim kadarıyla 10 haftaya kadar yapılanı yasal.. kürtaj kişisel bir karar, üçüncü şahısarı bağlamaz hacı..
***
Arkadaş yanlış anlaşılmasın ama elli altmış yaşındaki adamların siyaseti bırakması gerekiyor.. Tecrübe bir yere kadar.. bu yaştan sonra o kafa yapısını değiştiremiyorlar, koskoca ülkeyi kendilerinin sanıyorlar, diğer tüm insanları da model oyuncak gibi yönlendirmeye çalışıyorlar.. Bu ülkeye lazım olan şey genç, zeki, kültürlü, ahlaklı ve yaratıcı beyinler.. Şahsi menfaatlerini düşünen yaşlı amcalar değil..
***
Bizde çizgi film deyince sadece çocukların baktığı saçma şeyler  olarak algılanıyor, annem mesela beni 'johnny bravo' izlerken görünce söylemediğini bırakmıyor.. Aslında birçok çizgi filmi çocukların anlaması imkansız.. Neyse konu o değil  "Kötü kedi Şerafettin" in bir seneye kadar animasyon filmi çıkacakmış.. Yetişkinler için bir film bu tabi ki, çoluk çocuk izlemesin.. Ayrıca 64'de belki devam edebilirmiş.. öyle diyolla..
***
bi de şu aşağıda puanlama şeysi var.. birden beşe kaç puan?
***
Müzik - Ben E. King - Stand by Me - Cover by Sara Niemietz

22 Mayıs 2012 Salı

bir dizi yazı - 51

Uzun zaman oldu görüşmeyeli, nasılsın..
***
Arabanın kapılarını taaa otuz metre uzaktan ya da apartmanın kapısından çıkarken açmak çok büyük görgüsüzlük değil mi? Bence öyle.. Görmemişin kumandası olmuş..
***
64'ün birinci sayısıını kaçırdım da ikinci sayıyı okuyorum şu sıralar.. iyi iş çıkarmışlar, aralarında çok güzel çizgiler ve yazılar var..
***
pinterest işine bulaştım.. ingilizcem derdimi anlatamayacak kadar kötü olduğundan dolayı henüz tam çözemedim olayı.. Anladığım kadarıyla güzel, ilginç ya da komikli şeyleri panoya asmak gibi bişeymiş.. davetiyeyle çalışıyor dediler, iki gün içinde kabul edildim, mutluyum..
***
Artık şu taşlar yağsa ya başımıza..
irili ufaklı, düşseler ya yükseklerden..
bitse ya artık, şahsi menfaatçilik,
benim kadar taşlar düşse ya başınıza..
***
Elektrikli araçlar iyi güzel de.. şu son zamanlarda fatura almış başını gidiyorken bir de arabanın pillerini şarj edince halimiz duman olmayacak mı ey sosyal hayvanlar..
***
light militan neymiş la.. vatandaşa "bi takla at da görelim" diyen adam bunu da dedi.. işime geldiği kadar militanım gibi birşey demek galiba.. tam bilemedim..
***
en çok korktuğum şeylerden biri, tuvalette tamamen savunmasız olduğum o çömelmiş pozisyondayken ben, açık pencereden herhangi bir böceğin girebilme ihtimalidir.. o an anlatılamaz bir panik havası oluyor daracık tuvalette.. top 5 korku listem sırasıyla örümcek, kulağakaçan, kelebek, herhangibir büyüklükte sinek ya da arı..
***
akşamdan kalmış, iki yudum sıcak ve gazsız bira gibiyim dedi genç adam.. tadı kaçmış ve yüzüne bakılmaz haldeyim..
***
 ağbi şu az ilerideki ağaç dururken tuvalete bir lira vermek çok saçma değil mi sence..
***
bitti.. hadi görüşürüz, kendine dikkat et.. ben de seni..
***
 Müzik - Pentagram - Geçmişin Yükü - klip

11 Mayıs 2012 Cuma

bir dizi yazı - 50

**Bir varmış bir yokmuş, zamanın birinde üç dişi kalmış bir canavar arka sokaklardaki bir apartmanın önündeki merdivenlerin ikinci basamağın tam ortasında oturmuş yoldan gelip geçeni seyrediyormuş.. sadece seyrediyormuş, yaramaz bir çocuk gelip dil çıkarmış, ucube diye bağırıp bir de taş fırlatmış.. Bal rengi gözleri olan canavar kaşlarını çatıp sert sert bakınca, çocuk koşup annesinin bacağına yapışmış.. Canavarın sarılabileceği bir annesi yokmuş, yalnızmış.. annesi olsaymış, çocuk taş atınca ağlayıp annesine koşarmış..

**Üşengeçlik benim işim.. Nesillerdir babadan oğula geçmiş en değersiz aile hazinemiz..

**Avrupa komisyonu bıdıbıdısının yaptığı bir araştırma neticesine göre Türkiye internet kullanıcıları en çok haber, müzik, sanat, sağlık ve edebiyat sitelerinde dolaşıyormuş.. çöpçatanlık, sanal oyun ya da porno sitelerine girenler yok denecek kadar azmış ve kimsenin ilgisini çekmiyormuşmuş.. Buna kim inanır la.. meğersem biz ne kadar kültürlü ve edebi eserlere değer veren bir ülkeymişiz ya da gözünün içine baka baka yalan söyleyebilen insan sayısının tavan yaptığı mı demeli..

**"His ve iz" taze bir blog - güzel kısa yazılar var..

**2008 yılında rock sınıfı diye birşey varımış.. Mükemmel fikir ve çok eğlenceli bir iş.. Devamı gelmemiş mi ne olmuş bilmiyorum ama çoluk çocuk faydalansın.. Rock sınıfı isimli özel bir yazı hazırladım daha fazla bilgi için buraya bi takla..

**'hiç temizlenmemiş bir klavye gibiyim' dedi genç adam, kıllı, tozlu ve kırıntı dolu bir klavye gibi..

**has erkek azla yetinmesini bilir arkadaş.. öyle hemen 'sevişelim mi' diye sormaz, 'bi ellesem yeter' der..

**İnsan sarhoş olmadan, yani daha çakır keyifken bir anda sızma moduna geçer mi lan.. Ayıp benim bu yaptığım biliyorum ama her şey birkaç dakika içinde olup bitiyor anlayamadım.. Bazen sünger gibiyim, bazen daha birinci bardakta kendimi kaybediyorum, kusuyorum falan, olacak şey değil.. Hadi benim rezilliğimi s.ktir et, beni taşıyan adamlara yazık..

**Kıldan tüyden bi haber.. Genç bir kadın 18 aydır traş olmuyormuş, çok uzayan kılları makasla kırpıyormuş, iyi güzel ama olmaz ki, sevişilmez ki öyle kıllı kıllı.. bacakları bi okşamaya başlasak dedemin sakallı yanaklarından makas alıyormuşum gibi offf.. çok garip..

**Müzik - Redd - Her neyse - klip -

10 Mayıs 2012 Perşembe

rock sınıfı

2008' de ortaya çıkmış bir projeymiş rock sınıfı.. muyap youtube'a klipleri ekleyince haberim oldu benim de.. Neyin nesiymiş bu rock sınıfı diye ufak bir araştırma yaptım, çok eğlenceli bir albümmüş.. Rakamları, kelimeleri, kuralları ve kavramları alıp içine müzik, oyun ve eğlence katmışlar, güzel şeyler çıkmış ortaya.. Çok değerli müzisyenler seslendirmiş şarkıları ama nedense daha yeni duyuyorum, zaten üç tane şarkıya klip hazırlanmış sonra devamı gelmemiş.. Büyük ihtimal parasal nedenlerle yoluna taş koyulmuş olmalı.. Bulabildiğim bilgileri aşağıda sıraladım.. Keşke tüm şarkılara klip hazırlansaymış.. Her ebebeyinin çocuğuna dinletmesini tavsiye eder bol müzikli günler dilerim..Albümün tamamını ttnetmüzikten dinleyebilirsin

1- Rock Sınıfı - Çeşitli sanatçılar - Tüm Sınıf - (1:34)
2- Yedi Bölge - Özge Fışkın - (3:24)
3- İsmin Beş Hali - Tuğçe Özkara - (3:35)
4- Anlamlarına Göre Sözcükler - Tolga Futacı - (3:12)
5- Üçgen Kare Dikdörtgen - Cenk Yüksel - (3:24)
6- Gezegenimiz - Özge Fışkın - (3:59)
7- Uzunluk Ölçüleri - Cenk Yüksel - (3:52)
8- Vitaminler - Nejat Yavaşoğulları - (4:12)
9- Karpuz Kabukları - Tuğçe Özkara - (4:08)
10- Madde - Aylin Aslım - (4:35)
11- Zaman Makinası - Can Karadoğan - (3:42)
12- İlk Çağda Anadolu Uygarlıkları - Replikas & Cahit Berkay - (5:59)

İnteraktif bir web sitesi var, şarkı sözleri, vokaller, resimler filan falan daha fazla bilgi için rocksinifi.com

Zamanında Ntv'de mini sohbet yapılmış.. video şurada ->  ve üç tane de klip var onlar da şunlar.. Karakterleri Baran Baran yaratmış..
2 Mayıs 2012 Çarşamba

bir dizi yazı - 49

**Haydi bi takla at da neşemizi bulalım gardaş..

**Kargabar'dan kompile karga 3 çıkmış.. ücretsiz indirmelik..

**Afyonkarahisar'da birşeyler oldu.. valilik alkolü yasaklamış.. Şehrin adı, bir çırpıda nasıl lekelenirin örneğiymiş.. Birkaç kişi sarhoş olup etrafı rahatsız etti diye alkol yasaklanır mı la.. Ertesi gün 333 derece dönüş yaptılar.. Babalarının şehri olmadığını anladı adamlar.. Haberdeki Eskişehir örneğine dikkat..

**27 Nisan Afyonkarahisar'ın sarhoş işgalinden kurtuluş günü.. Yaşasın alkolsüz şehir.. 28 Nisan valiliğin hız sınırı altına inmesi günü.. Yaşasın halk..

**Kimbra diye bir hatun var.. iyi ki var, ben birkaç ay önce karşılaştım klibi ile, iyi ki varsın dedim.. minik dev kedi.. evet, biraz geç keşfediyorum böyle güzel şeyleri..

**sözde seçmeli olan zorunlu kuran dersi.. bazı okullarda çocuklara kağıt dağıtmışlar seçeneklerden size en uygun olanını seçin diye.. seçenekler şunar.. “Kuran”, “Peygamberimizin hayatı”, “Kuran ve Peygamberimizin hayatı” dördüncü seçenek de "kararsızım" bu da "benim yerime sen karar ver imam efendi" anlamında.. bir örnek ile olayı daha anlaşılır kılalım.. Manava gittin ve adam sana sordu 'elma mı istersin armut mu? yoksa ikisinden de biraz mı, karar veremezsen ben elma tavsiye ederim yeni geldi'.. Şimdi kocaman manav burası, elma armut dışında başka birşey yok mu, ben kivi istiyorum belki.. ya da geçerken uğradım birşey almak istemiyorum, işler nasıl hafız deyip yoluma devam edeceğim belki..

**kivi dedim de kivili oralet var bilir misin.. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım, ince belli bardakta yeşil bi sıvı, içtim içtim keyiflendim lakin çabuk bitti.. Ben birşey içerken böyle hemen bitince keyfim kaçıyor, kağıt helvası elinden alınmış çocuk gibi ağlamak istiyorum, onun için türk kahvesini de neskahvenin 'sıcak çikolata' bardağında içiyorum mesela..

**Yeni bir hikaye yazacağım "Ali ile Ayşe" yıllar sonra efsaneye dönüşmesi dileği ile.. Amaç örnekler çoğalsın, Ali ile Ayşe, Ahmet ile Zeynep, Berkcan ile Tuğçe, Selim ile Özge de olsun, çalışmalara başladım bile..

**Behzat Ç. ye laf atan "polis böyle olmaz" diyen değerli ağbiler hakikaten ciddi mi? Herşey toz pembe mi yani.. Bütün polisler akşamları aileleriyle birlikte televizyon izleyip çay mı içiyorlar.. Bütün polisler sütten çıkmış ak kaşık mı, hepsi de parmakla gösterilen iyi aile babası mı.. çok komiksiniz ağbi çok komik..

**Bu akşamı arkadaşlarla toplanıp üzüm yiyeceğiz, isteyen gelebilir.. Üç kasa üzüm var, birisi çekirdeksiz, birisi de siyah kalecik karası.. yetmezse bizim bağ var bağa gideriz bostana gideriz leey ley leyy amman..

**Müzik -Solardip - Dance like wolves - myspace - ekşi sözlük - soundcloud - twitter - 60 minutes çok acayip parça, klibi olsa onu koyacaktım buralara..

etiket

3 Hürel açık seçik aşk bandosu adamlar Agnes Obel Ahmet Aslan Ahmet Kaya akustikhane Ali Atay Asu Maralman Audrey Assad Av Mevsimi Aydilge Aylin Aslım Baran Baran Barış Akarsu bedük Behiye Aksoy Beyza Yazgan bilirkişi bloggerlar çalıyor blogum seslendi Bon Jovi Bruno Mars bubituzak Buket Doran bülent ortaçgil büyük ev ablukada Cahit Berkay Can Bonomo Can Gox Can Karadoğan Cem Karaca Cem Kısmet Cemra Kabaş Cenk Yüksel Ceylan Ertem Chasing Pirates chet faker christina perri Chuck Berry cicibebe Clown Coeur de Pirate Çapıt Deli Gömleği deneme Dengesiz Herifler Deniz Tekin depar Derya Göçmen dilemma dip köşe direc-t doğa için çal Doğa Rutkay Dolunay Obruk dört x dört duman e-dergi Editors Efe Kurttekin eksantrik enişte Elif Çağlar ellie gounding Emel Sayın Emeli Sande Emrah Ensemble Erdal Erzincan Erdem Yener Eva Cassidy EverEve Ezginin Günlüğü fanzin film Flairs florence Flört Flyleaf gaye su akyol gecegece Genç Osman Gökçe gökhan kırdar grizu Gülçin Ergül GYPSY hakan vreskala hakkı bulut halil sezai Haluk Levent Happy Pills hardal hariçten gazelciler hayko cepkin her neyse İlhan İrem imagine dragons İrem Candar ismail tunçbilek Jack White Johnny B. Goode josh kumra kaç canım kalmış Kalben karapaks karga bar Kazım Koyuncu KFKO kırmızı başlıklı kız kısa film kıvılcım ural Korhan futacı ve Kara Orkestra KoyuBeyaz kök Kötü Kedi Şerafettin Kramp Kreş Kukla kurban Lana del rey Lenka Levent Candaş Levent Küey Leyla ile Mecnun Leyla the band Lilja Bloom Lisa Hannigan Los Vazquez Sound lynyrd skynyrd mad season major lazer manga Melanie Fiona melek Melek İrdem Meli Meli Türkyılmaz Melis Danişmend Mert Tünay metric mia mini hikaye Mira Miray Kurtuluş model mor ve ötesi Moral multitap Murat Kemaloğlu Murat'ın günlüğü muse Mümin Sarıkaya Nada Nahit Ulvi Akgün Nazan Öncel Nejat Yavaşoğulları Neslihan neşe karaböcek Nev nihaved mucize nirvana Norah Jones nükleer başlıklı kız OK Go Orhan Gencebay oyun istasyonu ozan doğulu Ozan Özdemir Özge Fışkın Özgür Demir Parov Stelar pentagram pilli bebek pinhani Pixie Lott Priscilla Ahn R.E.M. Redd renk körü Replikas rock sınıfı Ruhi Sarı RussianRed Sara Niemietz Sattas Selen Hünerli Selim Işık Sena Şener sesli post Sezai Paracıkloğlu Sezen Aksu Shakira Sıla SOKO solardip son feci bisiklet Su Soley Şebnem Ferah Şevval Sam şiir şirin soysal şizofrengi Taylor Swift Tedx Reset teoman the agonist The Animals the Beatles The Pierces tnk Tolga Futacı Tomas Nilsson Tuğçe Özkara Tunç Topçuoğlu Türkan Şoray volkan konak Yasemin Mori Yaşar Kurt yeah yeah yeahs Yeni Türkü youtube Yüksek Sadakat yüzyüzeyken konuşuruz ZagaBand zakkum Zeynep Zeynep Casalini